İş Merkezi İklimlendirme Çözümleri

İş merkezi, iş yerlerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği ve birçok ticaret ortaklığının yönetildiği yerler olarak bilinmektedir. Böyle yerlerde birçok satış noktası bir arada bulunabilmektedir. Belli ürünlerin bütün çeşitleriyle sergilenmekte ve satışı gerçekleşmektedir.

İş ve iş merkezlerinin gerek işveren gerek çalışan gerekse müşteri konumunda olan kişiler için önemi büyüktür.

İş ortamında başarılı olabilmek için verimli çalışmak gerekir. Verim düşüklüğünü sebep olabilecek en küçük bir problem bile işletmeye ciddi zararlar verebilir. Motivasyon ve sağlık bir ortamda çalışma işin sürekliliği açısından çok önemlidir.

Böyle yerler için iklimlendirme sistem cihazları yalnızca konfor amaçlı olduğu düşünülse de hiç kimse çok soğuk, çok sıcak ya da havasız ortamda çalışamaz. Hem iş merkezlerinde bulunanların sağlığı hem de konforu açısından iklimlendirme sistemleri önemli yer tutmaktadır. Ortam iklimlendirmesi, iş merkezlerinde bulunan elektronik cihazlar, çalışan insan sayısı,ısı kazancı, ısı kaybı, taze hava ihtiyacı ve iç hava kalitesi göz önünde bulundurularak dizayn edilmelidir.

Doğal yollarla hava alamayacak kadar kapalı bir iş merkeziyse havalandırma sistemlerinin de dikkatle seçilmesi önemlidir. İçerideki havanın sirkülasyonu, taze hava oranı kirli ve tozlu havanın dışarıya egsozt edilmesi ve içerideki havanın kalitesi bu gibi yerler için önemlidir ve iklimlendirme sistem cihazları özellikle iş merkezleri için uygun şartlarda tasarlanmış olmalıdır.

Günün en az sekiz saati iş ve iş merkezlerinde geçmektedir. Bu rakam bazı iş yerleri için daha da artabilir. Bu nedenle iklimlendirme sistem cihazlarının bu saatlerde sürekli çalıştığı düşünülürse işveren için bu ayrı bir külfettir. Cihaz seçiminde enerji tasarrufu sağlayabilecek iklimlendirme sistemleri bu nedenle öncelikli tercih sebebi olmalıdır. Aynı zamanda bu cihazların satış sonrasında hizmet ve ulaşılabilirlik bu iklimlendirme sistemlerini tercih edenler için önemlidir. Çünkü küçük bir problem bile çalışanların maksimum seviyede verimli çalışabilme özelliğini yitirmesine neden olabilir.

Satış sonrası hizmet, teknik personel, ulaşılabilirlik, hizmette kalite ve güvenilirlik iklimlendirme sistem cihazlarını tercih edenler için önem arz etmektedir.

TOP