Otel İklimlendirme Çözümleri

İklimlendirme pazarı için önemli sektörlerden biri olan otellerde, sıcak su ihtiyacı, ısıtma, soğutma ve havalandırma gibi nedenlerle iklimlendirmeden otelin tüm alanlarında faydalanılmaktadır.

İklimlendirme pazarı önceleri lüks olarak görülürken bugün özellikle otel, işyerleri, kamu alanları, hastaneler vs daha birçok alan için ihtiyaç haline gelmiştir.

Otel iklimlendirme sistemlerinde genellikle müşteri memnuniyeti göz önünde bulundurulsa da otel işletmecileri için enerji maliyetlerini en aza indirmek ilk hedef olarak görülebilmektedir. Otel odalarından genel mekânlara, otelin arka kısımlarında yönetici katlarına kadar birçok alanda kullanılan iklimlendirme sistemleri oteller için ciddi bir enerji maliyetine neden olmaktadır. Otel işletmecileri için enerji maliyetini düşürmenin hayati bir önem taşımasının yanı sıra kaliteli bir alanda kaliteli hizmet sunabilmekte elbette ki ön plandadır.

Özellikle otellerde ziyaretçilerin konfor kriterleri de göz önünde bulundurulmaktadır. Kişiye göre değişebilen ideal oda sıcaklığı, sıcak su ihtiyacı ve bunun yanında restoran, cafe, bar ve koridor gibi ortak kullanım alanlarının ısıtma ve soğutması, taze hava miktarı, filtreleme özelliği gibi bir çok kriter işletmenin önemli ölçüde tercih edilme sebepleri arasında yer alabilmektedir.

Otellerde özellikle yatak odası gibi bireysel kullanım alanlarında ziyaretçi, ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyacı gibi konularda sorunsuz şekilde vakit geçirmek ister. Burada ziyaretçilerin konforu ön plandadır.

Ayrıca iklimlendirme sistemlerinin nem tutma miktarı, temiz hava sirkülâsyonu, kirli havayı filtreleme özelliği ve özellikle sessiz çalışma prensibinde tasarlanmış olması kalite standartları çerçevesinde hizmet sektörü açısından önem arz etmektedir.

Özellikle sahil şeridinde bulunan otellerin en büyük problemlerinin başında nem gelmektedir. Kontrol edilmediği takdirde sağlığı tehdit eden boyutlara kadar gelebilen nem, haşerelerin de yaşam alanı olabildiği gibi küf ve kötü kokuya neden olmaktadır. Bu gibi yerlerde, nem miktarını kontrol altında tutan, ideal bir ortam ve yaşam alanına sahip olabilmek üzere tasarlanmış iklimlendirme sistemleri tercih edilmelidir.

Oteller için kaliteli hava iklimlendirme sistemlerinde önem arz etmektedir. Otel işletmecileri ısıtma ve soğutma özelliklerinin yanı sıra iç hava kalitesi, süreklilik, güvenilirlik gibi konulara da dikkat etmektedir. Isıtma ve soğutma sistemindeki güvenilirlik iklimlendirme sistemlerinin ani hava değişikliklerine reaksiyon gösterme kabiliyeti otel işletmecileri için büyük önem arz etmektedir.

TOP